flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Сьогодні Калуш відзначає 585 річницю письмової згадки, і ця згадка пов’язана із судовими перипетіями

27 травня 2022, 10:47

Кожне місто чи село веде своє літочислення із часу першої письмової згадки, яка може бути зафіксована у документі, згадана у літописі. Із письмовими згадками про Калуш не все так очевидно, як на перший погляд може здатися.

При в’їзді в Калуш з боку Івано-Франківська є в’їзний знак із найменуванням міста на якому висить ключ. На цьому ключі зазначена дата «1241», яка  наштовхує на думку, що місту повинно бути принаймні не менше 781 років, а не 585 років. Чому такі не відповідності?

Це можна пояснити наступним чином, коли дослідники намагалися встановити дату першої письмової згадки про Калуш, у Галицько-Волинському літописі вони натрапили на згадку, коли «Данило тим часом, прагнучи встановити порядок у [Галицькій] землі, поїхав до [городів] Бакоти і Каліуса, а Василько поїхав у Володимир».

На думку дослідників Каліус це Калуш, однак Каліус жодного відношення до нашого міста не має. Каліус це історичне містечко, яке знаходилось на території Хмельницької області, затоплене Дністровським водосховищем, при будівництві Дністровської ГЕС.

Офіційна письмова згадка про Калуш пов’язана із судовим процесом. Мова йде про юридичний спір між королівським чоловіком Драгушем із Калуша та Митьком із Куроша. Ця подія мала місце 27 травня 1437 року та описана в актових записах Галицького земського суду. Невідомо чим завершився той судовий процес, але завдяки записам у гродських книгах, ми маємо згадку про наше місто.

На сьогодні серед науковців та дослідників обговорюється дата 1400 року, першої історичної згадки про Калуш. У цей рік князь Свидригайло Ольгердович видав грамоту подільському старості Грицьку Кердеєвичу на володіння селом Студінка, в цьому документі є згадка про Калуш. Наступна згадка знаходиться в грамоті князя Федора Ольгердовича про село Новиця, яке належить до Калуського повіту, згадка датується 1422 роком.

На сьогодні офіційною письмовою згадкою про Калуш є запис у дванадцятитомнику Галицьких гродських книг про «суд у найближчий вівторок після Трійці за участю королівського чоловіка Драгуша із Калуша проти Митька із Куроша»  27 травня 1437 року. Земські суди діяли на території Руського воєводства, як суди першої інстанції, наша місцевість входила до складу Галицької землі, і суд розміщувався в Галичі. Земські суди розглядали справи про спадкування, грошові зобов’язання, маєткові спори та ін.

Фото взято із сайту https://vikna.if.ua/blog/author/10/64387/view, https://vikna.if.ua/news/category/kl/2017/05/30/71484/view