flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

Про позачергові вибори народних депутатів

11 червня 2019, 16:05

Позачергові вибори народних депутатів до Верховної Ради України відбудуться 21 липня 2019 року.

Статтею 38 Конституції України встановлено, що громадяни України мають право вільно обирати та бути обраними. Відповідно до частини першої статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Право голосу на виборах мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними. Не допускаються обмеження щодо участі громадян України у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та Законом.

Одним із документів, які підтверджують особу та громадянство України виборця на виборах, є паспорт громадянина України. 

Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списків виборців на виборчій дільниці.

Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці. Однак, може трапитися так, що прізвище виборця випадково відсутнє в списку виборців, або ж, навпаки, занесене більше одного разу тощо. Такі помилки мають бути виправлені, порушені виборчі права - захищені і саме в цьому полягає завдання суду.

Тому кожен виборець має право звернутися до суду з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути поданий до суду в порядку і в строки, встановлені вищевказаним Кодексом. Відповідно до частини другої статті 274 КАС України адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії. 

Позовна заява про уточнення списку виборців подається до суду без сплати судового збору і може бути подана не пізніше, як за два дні до голосування. Таким чином, останнім днем подачі адміністративного позову щодо уточнення списку виборців є четвер 18 липня 2019 року. Суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше, ніж за два дні до голосування, а якщо позовна заява надійшла за два дні до голосування – невідкладно.

Суд при розгляді даного адміністративного позову звертається із запитом щодо уточнення відомостей про виборця до відповідного органу ведення Реєстру. Рішення суду щодо внесення змін у списки виборців виконується негайно.

Оскарження рішення суду щодо внесення змін у списки виборців не перешкоджає його виконанню.