Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Після листопадових подій 1918 року, внаслідок яких було проголошено Західноукраїнську Народну Республіку, в повітових центрах на Прикарпатті, в тому числі в м. Калуші українці відвойовували своє право на владу. Із взяттям влади відновили свою діяльність державні установи, якими керували українці.
1 листопада в Меморіальному музеї «Калуська в’язниця» пройшла відеопрезентація під назвою «ЗУНР на Калущині», яка була присвячена тим славетним подіям.
На даному заході взяв участь працівник апарату суду Олег Ониськів, який виступив із науковою доповіддю про історичні та правові аспекти діяльності Калуського повітового суду. У своєму виступі він наголосив, що правовою основою діяльності суду був прийнятий Українською Національною Радою Закон «Про тимчасову організацію судів і влади судової» від 21.11.1918 року.
До прийняття закону попередні судді та канцелярський апарат який працював у колишньому австрійському суді залишилися на своїх місцях. Як правило звільняли лише тих, які скомпрометували себе антиукраїнською діяльністю. Усі судді та працівники судів повинні були скласти присягу на вірність Українській державі.
Калуський повітовий суд очолював його судовий радник, Юліан Білинський, який пізніше став повітовим комісаром. Посада повітового комісара замінювала начальника місцевої адміністрації – повітового старосту, який при колишній австрійській владі підпорядковувався галицькому наміснику.
На даному заході старший науковий співробітник Меморіального музею «Калуська в’язниця» Олег Відливаний розповів про історію Листопадового повстання на Калущині, продемонстрував архівні документи, які стосуються цієї події та проаналізував діяльність Української повітової Ради ЗУНР на Калущині.