flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Працівник «КАРПАТНАФТОХІМу» вдруге став присяжним Калуського міськрайонного суду

30 червня 2020, 12:46

Запровадження в Україні Інституту присяжних в юриспруденції дало можливість у випадках, визначених Кримінальним процесуальним кодексом та Законом України «Про судоустрій і статус суддів», залучати від імені народу присяжних до здійснення правосуддя та розгляду разом з професійними суддями справ у судах. Охочі виконувати такі обов’язки в судах першої інстанції обираються і затверджуються рішенням місцевих рад.

Днями на сесії Калуської міської ради був затверджений сформований список нових присяжних до Калуського міськрайонного суду в складі шести осіб. Невдовзі після цього новообраних присяжних запросили до суду, де їм було вручено відповідні посвідчення. Вже вдруге отримав цей документ, що видається терміном на три роки, начальник дільниці з експлуатації й ремонту устаткування та мереж цеху водопостачання та каналізації ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» Назар Руско. До речі, ніхто інший з нових присяжних, крім нього, раніше не виконував обов’язки присяжного в суді.

– Я працював присяжним у Калуському міськрайонному суді під час попередньої трирічної каденції, – зауважує Назар Романович. – Тоді в ньому разом зі мною було сім присяжних. Але наші повноваження як присяжних завершилися 19 квітня 2020 року. Щоправда, з попередніх колег ніхто не забажав повторно подавати в Калуську міську раду необхідний пакет документів, щоб знову пройти процедуру відбору присяжних до Калуського міськрайонного суду.

– З яких міркувань ти наважився це зробити?

– У мене було бажання надалі працювати присяжним в суді з метою неупередженого та справедливого захисту прав і свобод громадян. Адже концепція судово-правової реформи в Україні спрямована передусім на забезпечення реалізації демократичних ідей правосуддя, вироблених світовою наукою і практикою, гарантування права громадянина на розгляд його справи компетентним, незалежним судом у змагальному процесі. В той же час бути присяжним, тобто учасником судочинства від народу, – це велика відповідальність перед ним. Я це добре розумію і можу гідно виконувати обов’язки присяжного.

Коли в 2017 році вперше  подавав документи в Калуську міську раду для обрання присяжним до Калуського міськрайонного суду, то працював в «КАРПАТНАФТОХІМі» майстром зміни цеху ВтаК. Зараз же в ньому обіймаю посаду начальника дільниці. Але в міськрайонний суд вирішив піти попрацювати присяжним не за якоїсь фінансової вигоди, а в більшій мірі через те, щоб на практиці саме в цьому  застосовувати й вдосконалювати свої знання з юриспруденції.

– Серед тих п’ятьох осіб, котрі тепер отримали посвідчення присяжного Калуського міськрайонного суду, є ще хтось працівником промислового підприємства нашого міста чи району?

– Немає, як і не було нікого з представників великих чи середніх підприємств у складі присяжних, котрі працювали в суді в попередні роки. Тепер присяжними стали двоє працівників комунальних підприємств, приватний підприємець і ще двоє працюючих осіб, котрі обіймають певні посади в якихось організаціях чи установах. Це люди середнього віку, які мають і трудовий, і життєвий досвід.

– А скільки тобі, Назаре, років, якщо не секрет?

– 38 і, схоже, що серед нових присяжних суду я наймолодший. Також я завершую навчання в Інституті хімії та хімічних технологій Національного університету «Львівська політехніка», де здобуваю освітньо-професійний ступінь магістра.

– Як вважаєш, шість присяжних в Калуському міськрайонному суді на сьогодні достатньо для цього суду?

– Такої кількості явно недостатньо. Це мінімальний склад присяжних, який обрали та затвердили для Калуського міськрайонного суду. Сьогодні тут наплив судових справ настільки великий, що в ньому не зайвими були б й 60 присяжних. Але охочих брати участь у судочинстві чомусь завжди є дуже мало. Можливо, людей відлякує те, що присяжний за своїм статусом є суб’єктом електронного декларування. Він зобов’язаний щорічно заповнювати декларацію майнового стану, яка перевіряється Національним агентством з питань запобігання корупції.

– Виходить, що в Калуській міській раді й не мали особливого вибору при формуванні й затвердженні списку присяжних для міськрайонного суду. Я так розумію, що відбір успішно пройшли всі кандидати у присяжні?

– Можливо, бо про загальну кількість кандидатів нас ніхто не інформував. Кожному особисто прийшло повідомлення, що він увійшов до затвердженого списку присяжних. І на сесію міськради, на якій розглядалося це питання, мене не запрошували. Тільки всіх нас, присяжних, вже запросили до Калуського міськрайонного суду на організаційну нараду, на якій голова суду Олександра Кардаш кожному вручила відповідне посвідчення та побажала плідної роботи.

Але варто сказати, що законодавством не передбачене проведення якогось конкурсу серед кандидатів у присяжні. Є встановлені вимоги щодо особи, яка може і не можу бути присяжним. Зокрема, присяжним може бути тільки громадянин України віком від 30 до 65 років, який володіє державною мовою та постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного місцевого суду. Не підлягають включенню до списку присяжних громадяни, визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними, які мають хронічні психічні чи інші захворювання, не зняту чи не погашену судимість, народні депутати, урядовці, судді, прокурори, працівники правоохоронних органів, військовослужбовці, адвокати, нотаріуси та деякі державні службовці.

– До розгляду яких справ у суді ти залучався як присяжний під час попередньої каденції?

– Це були різні цивільні справи про усиновлення, визнання особи безвісно відсутньою чи померлою, обмеження чи поновлення цивільної дієздатності людини або визнання її недієздатною. Також присяжні можуть залучатися до розгляду найскладніших кримінальних проваджень щодо злочинів, за вчинення яких українським законодавством передбачено найвищу міру покарання – довічне позбавлення волі. Такі справи розглядаються у складі двох професійних суддів та трьох присяжних за клопотанням обвинуваченого в цьому тяжкому злочині. Але за моєї практики в Калуському міськрайонному суді кримінальні провадження про довічне ув’язнення не розглядалися.

Щодо цивільних справ, то судові засідання в окремих із них проходять за участю одного професійного судді та двох присяжних. Останні визначаються автоматизованою системою документообігу суду.

– Назаре, ти вже казав, що для тебе матеріальна вигода не має особливо важливого значення, але все ж якою вона може бути в присяжного суду?

– Відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», присяжним за час виконання ними обов’язків у суді виплачується винагорода, розрахована виходячи з посадового окладу судді місцевого суду з урахуванням фактично відпрацьованого часу. При цьому нараховується оплата за час ознайомлення присяжного з матеріалами судової справи, участі в судовому засіданні, перебування в нарадчій кімнаті, очікування початку судового засідання, який визначено в процесуальному документі, у разі зміщення графіку засідань у суді (з часу, визначеного у процесуальному документі, до фактичного початку судового засідання).

– А які гарантії та пільги мають присяжні?

– На присяжних поширюються гарантії незалежності й недоторканності суддів, установлені законом, на час виконання ними обов’язків зі здійснення правосуддя. Крім вищезгаданої винагороди за час виконання обов’язків у суді, їм відшкодовуються витрати на проїзд і наймання житла, виплачуються добові. Ці виплати здійснюються територіальними управліннями Державної судової адміністрації України за рахунок коштів Державного бюджету України.

За присяжними на час виконання ними обов’язків у суді зберігаються за місцем основної роботи всі гарантії та пільги, передбачені чинним законодавством. Час виконання присяжним обов’язків у суді зараховується до всіх видів трудового стажу. Звільнення його з основної роботи або переведення на іншу роботу без його згоди під час виконання присяжним обов’язків у суді не допускається. Роботодавець зобов’язаний звільнити присяжного від роботи на час виконання ним обов’язків із здійснення правосуддя. Відмова у звільненні від роботи вважається неповагою до суду.

За обґрунтованим клопотанням присяжного можуть уживатися в разі потреби заходи безпеки щодо нього.

Розмову вів Василь ТКАЧУК.

Джерело:  http://naftohimik.info/publications/sotsium/pratsivnik-karpatnaftokhimu-vdruhe-stav-prisyazhnim-kaluskoho-miskrayonnoho-sudu-1593495800?fbclid=IwAR2SZioNBkMEVTFCazCBm6TUXGnsCIjR5NKONOMgEcGfPPVZDdr0NENAX6I